facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Artykuły » 10 najsłynniejszych dróg świata

10 najsłynniejszych dróg świata

Kategoria: Artykuły|Komentarze: 0|Data: 2013-04-04 19:02:31

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony drogom całego świata. Ostatnio zaprezentowaliśmy Państwu zestawienie 10 najbardziej niebezpiecznych dróg. Dziś zapraszamy na przejażdżkę po 10 najbardziej znanych trasach rozrzuconych po całym świecie. 

 

10. TRANS–SAHARA HIGHWAY (Algieria/Niger/Nigeria)

Piasek. Duuużo piasku. I mała ilość stacji benzynowych, ale czego można się spodziewać po trasie prowadzącej przez środek największej pustyni świata?. Trans – Sahara Highway jest drogą międzynarodową przebiegającą przez pustynię Saharyjską pomiędzy Algierem w Algierii i Lagos w Nigerii. Jest to jeden z najstarszych międzynarodowych projektów drogowych w Afryce proponowany od 1962 roku, a budowany od lat 70-tych XX wieku. Trasa licząca prawie 4500 km przebiega przez Algierię (odcinek o długości ponad 2300 km), Niger (985 km) i Nigerię (1200 km). Niektóre odcinki drogi są w złym stanie technicznym.

 

9. KARAKORAM HIGHWAY (Pakistan/Chiny)

Ta najwyżej położona szosa świata łączy Chiny z Pakistanem. Karakorum Highway, znana jest w Chinach pod nazwą Friendship Highway. Ma długość 1300 km i prowadzi z miejscowości Kashgar w Chinach do  Abbottabad w pobliżu stolicy Pakistanu. Budowa trwała ponad 20 lat i został ukończona w 1986 r. Droga wiedzie jedną z wielu tras legendarnego Jedwabnego Szlaku.  Karakorum Highway wije się przez wyżynne rejony Pakistanu i Chin, przecina pasmo Karakorum i przekracza granicę pakistańsko-chińską na Przełęczy Khunjerab położonej na wysokości 4 693 m n.p.m.   W Pakistanie jest jedną z największych atrakcji turystycznych.

 

 

8. KINSHASA HIGHWAY (Kongo)

Wiodąca przez całe Kongo droga o długości 2200 km nie przypomina autostrady. Kinshasa Highway to nieformalna nazwa drogi prowadzącej ze stolicy Kongo – Kinshasy do Ugandy. Niechlubną sławę zyskała w latach 80-tych i 90-tych XX w., kiedy to przyczyniła się do rozprzestrzenienia epidemii AIDS w Afryce.

 

 

7. VIADUCT MILLAU (Francja)

Francuska autostrada A75 łącząca Paryż z wybrzeżem Morza Śródziemnego nie wyróżnia się niczym szczególnym, aż do miejscowości Millau, gdzie przebiega po najwyższym wiadukcie drogowym w Europie. Wiadukt Millau został zbudowany w latach 2001-2004 kosztem 394 milionów euro. Jego najwyższy filar mierzy 343 metry i jest o 19 metrów wyższy od Wieży Eiffel’a. Z całą pewnością przejażdżka po tym dwu i pół kilometrowym moście należy do niezapomnianych przeżyć.

 

6. ROUTE 1 (Islandia)

Główna droga Islandii jest zarazem jedyną, która okrąża całą wyspę. Droga tworzy pętlę o długości 1339 kilometrów. Jadąc nią możemy podziwiać góry, wulkany, lodowce i najsłynniejsze w świecie gejzery. Ruch na drodze zmienia się w zależności od miejsca, w pobliżu Reykjaviku wynosi 5000-10000 pojazdów dziennie, ale im dalej od większych miast, ruch zmniejsza się do około 100 pojazdów dziennie. 

 

 

5. ISLE OF MAN TT (Wyspa Man, Wielka Brytania)

Na wyspie Man leżącej między Anglią i Irlandią nie wprowadzono żadnych ograniczeń prędkości. Można to wykorzystać, jadąc trasą jednego z najbardziej niebezpiecznych wyścigów motocyklowych na świecie – Isle of Man TT Festival. Trasa o długości 60 kilometrów jest bardzo niebezpieczna. Zanim wciśnie się gaz do dechy, należy pamiętać, że zginęło na niej już ponad 200 osób.

 

 

4. GREAT OCEAN ROAD (Australia)

Uważana za jedną z najwspanialszych tras świata droga przemyka między plażami, zatoczkami, wodospadami i rezerwatami przyrody. Droga o długości 219 kilometrów łączy miasta Torquay i Warrnambool w australijskim stanie Wiktoria. Trasa, wraz z położonymi przy niej parkami narodowymi jest ogromną atrakcją turystyczną. Droga została zbudowana po I wojnie światowej przez żołnierzy, w hołdzie ich poległym kolegom. Budowa drogi zajęła 16 lat.

 

 

3. ATLANTERHAVSVEIEN (Norwegia)

Droga Atlantycka uznana za „norweską budowlę stulecia", ma długość 8,72 kilometra i łączy małe wyspiarskie osady. Droga Atlantycka biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde, a Kristiansund w krainie fiordów na zachodzie Norwegii. Droga została otwarta w 1989 roku i od tego czasu jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Norwegii. Wielu turystów wybiera się w podróż Drogą Atlantycką jesienią, aby podziwiać ogromne fale rozbijające się o drogę.

 

  

2. TRASA PANAMERYKAŃSKA (Ameryka Północna i Południowa)

Licząca ponad 25 000 km Trasa Panamerykańska jest najdłuższą arterią komunikacyjną świata. Droga łączy państwa obu Ameryk, od północy Alaski, poprzez Amerykę Środkową, po południe Argentyny. Chwilami bywa urzekająco piękna, czasem mordercza i mocno ryzykowna. Od stromych wybrzeży Pacyfiku, poprzez pustynię Atacama i płaskowyż Nazca - podróż Trasą Panamerykańską nie należy do najłatwiejszych, ale gwarantuje niezapomniane widoki.

 

 

1.ROUTE 66 (USA)

Matka wszystkich dróg - legendarna trasa o długości 3939 km, przecinająca na skos Stany Zjednoczone od Chicago aż po Los Angeles. Powstała w 1926 r., łącząc krainę jezior na północy USA z wybrzeżem Pacyfiku w Kaliforni. W tę i z powrotem przejechało nią kilka pokoleń Amerykanów, którzy na cześć swojej ukochanej drogi nr 66 stworzyli parę powieści, mnóstwo piosenek i jeszcze więcej filmów. Drogę oficjalnie zamknięto w 1985 r., lecz do dziś istnieje ona w otwartych dla ruchu historycznych fragmentach, po których wciąż krążą tabuny Swobodnych Jeźdźców, podążających ku zachodzącemu słońcu.

 

 

 


Zestawienie: Piotr Zaleski/SA              zdjęcia: Wikipedia i Google licencja creative commons

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze