facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Artykuły » TOP 10: All Cars of the Sopranos -dziesięć samochodów z kultowego serialu HBO Rodzina Soprano

TOP 10: All Cars of the Sopranos -dziesięć samochodów z kultowego serialu HBO Rodzina Soprano

Kategoria: Artykuły|Komentarze: 0|Data: 2021-04-28 14:27:51

Legendarny serial z lat 99-2007 i niezapomniany James Gandolfini jako Tony Soprano wciąż zachwycają. A czym jeździli bohaterowie serialu? Przypomnijmy sobie! Wybrałem 10 takich aut. Nie zabraknie niespodzianek, jest na przykład...Renault Grand Scenic. Odkryłem też auto jakiej marki wystąpiło zarówno na początku pierwszego odcinka jak i na końcu finałowego epizodu.

 

1. Lexus LS 400

Początek serialu pilotażowego, Tony zdawkowo opowiada o swojej pracy nowo poznanej terapeutce. W przywołanej przez niego retrospekcji widzimy Tonego i Chrisa jadących autem należącym do drugiego z nich -Lexusem LS 400. Zupełnie nawiasem mówiąc, skoro wspomniałem o terapeutce, jest polski akcent w serialu: Dr Melfi dała się w jednej scenie przyłapać z kieliszkiem naszej, polskiej wódki. Marki bezpośrednio nie zdradzę, ale na butelce widać jedne z bardzo znanych, polskich pałaców.

 

2. Chevrolet Suburban

Pierwsze auto Tonego – naszego mafioso z New Jersey – towarzyszyło mu długo. Potężny, ale i nie rzucający się w oczy Suburban to coś w jego stylu: duże, amerykańskie, ale nie zwracające uwagi połowy osiedla. Nazwa suburban – podmiejski pasowała idealnie do lokalizacji domu rodziny Soprano, mieszczącego się bogate części „Garden State” -North Caldwell. Notabene dom ten do tej pory jest częstym punktem odwiedzin fanów serialu. Ciekawostka, gdy dwa lata temu nieruchomość trafił na sprzedaż, cena wywoławcza wyniosła prawie 3.5 miliona dolarów. Dom można było podziwiać na Google Street View, ale obecnie jest zamazany.

 

3. Cadillac Escalade

Drugie i ostatnie auto Tonego, tym razem nieco bardziej ostentacyjne. Biel i chrom, potężne nadwozie, coś pasującego do statusu i ...postury bohatera. Aktualnie auto jest w posiadaniu pewnego szczęśliwca, który kupił je w 2015 za prawie 120 tysięcy dolarów, przy rynkowej wartości zaledwie ośmiu tysięcy (rocznik 2003). Jako że chodziło o egzemplarz z kultowego serialu, spodziewano się, że młotek uderzy w stół przy kwocie 20-30 tysięcy, ale suma ponad 100 zadziwiła wszystkich. Dodajmy, że za podobną kwotę sprzedano dwa lata wcześniej również Suburbana Tonego, rocznik 1999. Szkoda, że James Gandolfini już nie żyje. Pomijając wszystko, komisy by się o niego zabijały -każde auto, którego dotknął, zamieniało się w złoto.

 

4. Maserati Coupe

Szef mafii z Brooklynu lubił żyć ponad stan, jednym z tego dowodów było auto, które kupił w czasie gdy przeprowadzał się do okazałej posiadłości w New Jersey, niedaleko domu Tonego. „Zawsze chciałem mieć włoskie, sportowe auto”. Maserati spełnia te wymagania, model z 2002 roku wyposażono w silnik o pojemności 4.2. Pierwsza uwaga Tonego, gdy auto zobaczył, „trochę zwraca uwagę” dowodzi, na ile był ostrożny. Ale i jemu zaimponowała moc 390 KM. Jedyną osobą, której auto się nie do końca spodobało była zapewne żona Johna, miłośnicy serialu będą zapewne wiedzieć czemu. Po aresztowaniu Johna auto trafiło do Chrisa Moltisantiego, choć wprawni widzowie zauważają, że prawdopodobnie grał je już inny egzemplarz.

 

5. Buick Regal

Co tu robi Buick Regal? Z modelem wiąże się śmieszna scena, w której bawiący się w najlepsze uczestnicy żydowskiego wesela dowiadują się, że na parkingu nieopodal miała miejsce zuchwała kradzież na masową skalę. Ukradziono sporą część ich samochodów, a jak okazało się chwilę później -wszystkie były europejskie. Zrozpaczeni weselnicy wychodząc na zewnątrz zauważyli, że wszystkie amerykańskie auta ocalały. Wtedy padło komiczne zdanie „i kto jest geniuszem, że zostawił sobie Regala?”. Notabene za akcją stały oczywiście osoby powiązane z rodziną Soprano.

Przykładowy Buick Regal po lewej

 

6. Lincoln Town Car

Na początku napiszmy najważniejsze: Phil Leotardo spędził 20 lat w więzieniu. Musiałem to napisać, gdyż postać ta - właściciel kolejnego auta z zestawienia – podkreślał to dosłownie na każdym kroku w stopniu tak komicznym, że stało się to z czasem zabawnym żartem fanów serialu. „Znam serial, ale czy ktoś wreszcie wyłapał, ile właściwie czasu spędził w więzieniu Phil”, żartowali. W każdym razie kara wreszcie dobiegła końca i Phil mógł zamienić „odsiadkę” na siedzenie w swoim Lincolnie Town Car, dodajmy pięknym, wiśniowym, z dużą ilością chromu. Niestety auto nie było już tak piękne, gdyż nie wyszło w najlepszym stanie z małej gonitwy z Escalade Tonego, co było początkiem sporej afery na linii rodzin z New Jersey i Brooklynu, do której należał Leotardo. Dowodzi to starej prawdy, że streetracing nie zawsze się opłaca.

 

7. Lincoln Town Car

Znowu Town Car, ale tym razem starszy model, należący do ciekawej postaci wuja Tonego Soprano, Juniora. Klasyka w amerykańskim wydaniu, choć jak na chwilowego szefa mafii New Jersey, dość skromna. Dalsze losy egzemplarza po kręceniu serialu niestety nie są mi znane, być może aktor Dominic Chianese wie o tym coś więcej. Dodajmy, że ma on aktualnie okrągłe 90 lat.

 

8. Porsche Cayenne S

Żona bossa sporo czasu spędziła w Mercedesie klasy E (chodzi o popularnego "okularnika") w wersji kombi, ale prawdziwy zachwyt wzbudził w niej jej następny samochód. Tony sprezentował swojej żonie Porsche Cayenne S. Można więc powiedzieć, że Carmela Soprano dołożyła swoje trzy grosze w popularyzowaniu aut typu SUV. Samochód ten był dość mocny jak na potrzeby „New Jersey housewife”, w zależności od wersji oferował minimum 340 KM z 4.5 V8, w wersji turbo oferując zaś jeszcze dodatkowe 110 KM.

 

9. Renault Grand Scenic

Scenic w Rodzinie Soprano? Owszem, takie auto niełatwo spotkać w okolicy Newark czy Jersey City, ale za to bardzo łatwo o nie w Paryżu. A dokładnie tam udała się w jednym z odcinków na wycieczkę Carmela Soprano wraz z koleżanką. Los sprawił, że zwiedzanie Paryża rozpoczęły od jednej z najlepszych rzeczy w tym kraju: Scenica II generacji. Legenda głosi, że potem nawet Luwr był nudny.

 

10. Lexus IS 250

To właśnie Lexus jest marką, której auta zagrały zarówno w pierwszych jak i w ostatniej scenie kultowego serialu HBO. W ostatnich chwilach finału ważną rolę grał srebrny Lexus IS250 parkowanym pod restauracją przez córkę Tonego Meadow. Parkowanie nie szło jej najlepiej, przez co weszła do restauracji w której czekała reszta rodziny jako ostatnia. Samego jej wejścia już nie zobaczyliśmy, gdyż na ekranie pojawiła się sławetna czerń kończąca serial.

 

Mam nadzieję, że chwile spędzone z naszym zestawieniem minęły przyjemnie. Jestem przekonany, że szczególnie fani serialu uśmiechnęli się czytając o nim po latach. Zobaczymy teraz jakie auta pojawią się w oczekiwanym, będącym tuż tuż nowym filmie-prequelu „The Many Saints of Newark”. Niecierpliwie czekam na tą produkcję, w której rolę Tonego zagra rodzony syn Jamesa Gandolfini.

 


Tekst: Marcin Dziekoński     Zdjęcia: IMCDB.ORG

 

 

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze