facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Opel » Ruszyły dopłaty do samochodów elektrycznych, przedstawiamy listę samochodów za które można otrzymać zwrot pieniędzy.

Ruszyły dopłaty do samochodów elektrycznych, przedstawiamy listę samochodów za które można otrzymać zwrot pieniędzy.

Kategoria: Opel|Komentarze: 0|Data: 2019-11-28 08:36:07

W czwartek 28 listopada wchodzi w życie rozporządzanie Ministerstwa Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia. To jeden z głównych aktów prawnych, obok szykowanego wsparcia dla firm, mających przyczynić się do pobudzenia niemrawego nadal krajowego rynku samochodów elektrycznych. Tych napędzanych tylko energią elektryczną było w Polsce na koniec października 2019 r. zaledwie 4 543 szt. (osobowe i dostawcze).  

Podpisane 5 listopada przez ministrów energii oraz finansów, inwestycji i rozwoju rozporządzenie przewiduje udzielanie dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych. Dotacje pochodzące ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będą udzielane klientom indywidulanym. Dokument przewiduje, że osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie mogła otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37,5 tys. zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem - 90 tys. zł. Dofinansowaniem będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tysięcy zł brutto, a w przypadku pojazdu wodorowego - 300 tys. zł brutto.

Aby można było ubiegać się o dofinansowanie trzeba złożyć stosowny wniosek. Poza imieniem i nazwiskiem czy adresem zamieszkania, trzeba w nim m.in. określić o jaką kwotę się ubiegamy, podać podstawowe dane dotyczące kupowanego samochodu (markę, model, rodzaj napędu) oraz złożyć oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej. Dopłata do zakupu samochodów ma być udzielana jednokrotnie w danym naborze wniosków dla jednej osoby fizycznej lub osób fizycznych. Wsparcia nie dostaniemy, jeśli uzyskaliśmy je już wcześniej z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu lub np. z funduszy unijnych. Rząd obwarował udzielanie dotacji od spełnienia kilku warunków. Osoba ubiegająca się o przyznanie dopłaty musi złożyć oświadczenie, w którym zobowiąże się do niesprzedawania auta objętego wsparciem przez co najmniej 2 lata od dnia zakupu oraz ubezpieczenia pojazdu od uszkodzeń, zniszczeń czy kradzieży. Kupiony z dopłatą samochód musi też być następnie co najmniej przez dwa lata zarejestrowany w Polsce. W przypadku naruszenia tych zobowiązań, trzeba będzie zwrócić dotację wraz z odsetkami. Co więcej, samochód, na którego zakup otrzymaliśmy rządowe dofinansowanie, nie może być przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności poza umową kredytową podpisaną w celu sfinansowania jego zakupu. Warto mieć także na uwadze, że dofinansowanie będzie udzielane do chwili wyczerpania środków w Funduszu. Autorzy rozporządzenia pocieszają jednak, że jeśli zabraknie pieniędzy na dopłatę w ramach danego naboru wniosków, to zostanie ono wypłacone…w kolejnym naborze „w pierwszej kolejności”. Co bardzo istotne, w przypadku pierwszego naboru wniosków, na dofinansowanie mogą liczyć właściciele aut elektrycznych kupionych po dniu jego ogłoszenia, a nie - jak mogłoby się wydawać - po wejściu w życie rozporządzenia!

Na rządowe dotacje do zakupu aut elektrycznych ostrzy sobie zęby coraz większa liczba importerów samochodów w Polsce. Kluczowe wydaje się natomiast pytanie, ilu klientów indywidualnych zdecyduje się na zakup tych aut i złożenie wniosków o dofinansowanie. Wiele wskazuje na to, że dowiemy się o tym już w grudniu tego roku, a w każdym razie wiedzieć będą to odpowiedni ministrowie oraz przedstawiciele funduszy odpowiedzialnych za rozdział pieniędzy.

Lista samochodów elektrycznych, które kwalifikują się na dofinansowanie:

  • Opel Corsa-e,
  • Peugeot e-208,
  • Renault Zoe,
  • smart EQ fortwo,
  • smart EQ forfour,
  • Skoda Citigo-e iV, 
  • Volkswagen e-up,
  • Nissan LEAF.

www.swiataut.net/mototarget.pl         zdjęcia: Agencja10,5

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze