facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Renault » Nowe Renault Arkana - SUV coupe

Nowe Renault Arkana - SUV coupe

Kategoria: Renault|Komentarze: 0|Data: 2021-04-28 08:08:24

Renault wprowadza na rynek europejski Arkanę – sportowego SUV-a, który wyłamuje się z obowiązujących kanonów. Renault jest jednym z pierwszych producentów popularnych samochodów, który proponuje w Europie SUV-a o wyglądzie coupé. Dotychczas takie wersje oferowały głównie marki premium. Nowa oferta uzupełnia i poszerza gamę kompaktowych modeli Renault (Mégane, Kadjar) o model z segmentu SUV-ów klasy C, który na całym świecie przeżywa dynamiczny rozwój.

Samochód będzie oferowany z kilkoma wariantami napędu hybrydowego, w tym z innowacyjnym napędem E-TECH Hybrid o mocy 145 KM oraz z mikrohybrydami 12 V z silnikiem spalinowym 1.3 TCe w wersji 140 i 160 KM (od października 2021 roku).

Nowa Arkana jest wyposażona w technologię E-TECH Hybrid 145 KM, a także korzysta z wysokowydajnych silników TCe 140 i 160 w 12-woltowej wersji mikrohybrydowej, zapewniającej większą wydajność, szybkość reakcji i przyjemność z jazdy.

W skład napędu E-TECH Hybrid 145 KM wchodzi spalinowy, 4-cylindrowy silnik benzynowy Aliansu Renault-Nissan nowej generacji o pojemności 1.6 l.  Silnik jest przystosowany do technologii napędu hybrydowego i wyposażony w ograniczający emisję zanieczyszczeń filtr cząstek stałych. Ma moc 69 kW (94 KM) i jest wspomagany dwoma silnikami elektrycznymi – e-silnikiem (o mocy 36 kW) i wysokonapięciowym rozrusznikiem-alternatorem typu HSG (High-Voltage Starter Generator) o mocy 15 kW.

Zespół napędowy współpracuje z innowacyjną, wielotrybową skrzynią biegów. Rewolucyjne w swej koncepcji połączenie silników elektrycznych i skrzyni biegów ze sprzęgłem kłowym zapewnia optymalną, płynną zmianę przełożeń.

Dzięki umieszczonemu w bagażniku litowo-jonowemu akumulatorowi trakcyjnemu o pojemności 1,2 kWh (230 V), napęd hybrydowy E-TECH pozwala znacząco obniżyć zużycie paliwa i emisję CO2. W ten sposób nawet przez 80% czasu jazdy po mieście można poruszać się w trybie w 100% elektrycznym, co pozwala obniżyć o 40% zużycie paliwa w cyklu miejskim w porównaniu z tradycyjnym silnikiem spalinowym. Nowe Renault Arkana E-TECH Hybrid zużywa w cyklu mieszanym 4,9 l/100 km i emituje 112 g CO2/km (zgodnie z WLTP).

Nowe Renault Arkana jest również dostępne we wszystkich poziomach wyposażenia z napędem mikrohybrydowym z turbodoładowanym, benzynowym silnikiem z bezpośrednim wtryskiem paliwa 1.3 TCe. Technologia napędu mikrohybrydowego polega na dodaniu rozrusznika-alternatora współpracującego z litowo-jonowym akumulatorem 12V umieszczonym pod siedzeniem pasażera.

Ten oszczędny i wydajny mikrohybrydowy napęd benzynowy zapewnia dużą przyjemność prowadzenia przy jednoczesnym spełnianiu najostrzejszych wymagań pod względem niezawodności i trwałości. Współpracuje z 7-stopniową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów EDC i będzie oferowany w dwóch wersjach: 140 KM (w dniu debiutu rynkowego) i 160 KM (od czwartego kwartału 2021 roku).

Zastosowana w Nowym Renault Arkana technologia mikrohybrydowa 12V usprawnia działanie systemu Stop & Start i umożliwia odzyskiwanie energii w fazach zwalniania. Umożliwia także wyłączanie silnika spalinowego w fazach hamowania. Ponadto rozrusznik-alternator i akumulator 12V zapewniają wspomaganie silnika spalinowego w fazach największego zużycia energii, czyli przy ruszaniu z miejsca i przyspieszaniu.


www.swiataut.net    zdjęcia: materiały prasowe producenta

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze