facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Artykuły » 15 kultowych torów wyścigowych

15 kultowych torów wyścigowych

Kategoria: Artykuły|Komentarze: 0|Data: 2015-03-09 13:20:16

Minęło trochę czasu odkąd na łamach naszego portalu opublikowaliśmy zestawienia 10 najniebezpieczniejszych dróg świata i 10 najsłynniejszych dróg świata. Dziś przedstawiamy Wam subiektywne zestawienie 15 kultowych torów wyścigowych, po których każdy fan motoryzacji z pewnością chciałby się przejechać.

1. Circuit de la Sarthe 

Tor wyścigowy znajdujący się w miejscowości Le Mans we Francji. Tor w dużej części korzysta z lokalnych dróg na co dzień wykorzystywanych w publicznym ruchu. Tor ten słynie głównie ze znanego wyścigu 24h Le Mans rozgrywanego od 1923 roku. Jest to jeden z najdłuższych torów wyścigowych na świecie - w aktualnej konfiguracji ma on długość 13,6 km.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com

W latach osiemdziesiątych na prostej Mulsanne Straight w kierowcy potrafili osiągnąć prędkość dochodzącą do 400 km/h. Dlatego w celu zwiększenia bezpieczeństwa przed wyścigiem w 1990 roku dodano na tej 6-kilometrowej prostej dwie szykany.

Prosta Mulsanne Straight, zdjęcie: caradvice.com.au

2. Circuit de Spa-Francorchamps 

Tor wyścigowy znajdujący się koło miejscowości Spa w Belgii. Jest to drugi po Le Mans rozgrywany do dziś wyścig wytrzymałościowy.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com

Pierwszy międzynarodowy wyścig dla bolidów jednomiejscowych po raz pierwszy rozegrano na torze Spa-Francorchamps w 1925 roku. W imprezie tej wzięło udział siedem samochodów, a zwycięstwo odniósł słynny kierowca Alfy-Romeo, Antonio Ascari (ojciec późniejszego dwukrotnego mistrza świata, Alberto). W okresie od połowy lat dwudziestych do rozpoczęcia II wojny światowej królowały tu wyścigi motocyklowe, 24-godzinny wyścig wytrzymałościowy, a także Grand Prix Belgii. Tuż przed wybuchem wojny obiekt ten wzbogacił się o nowy zakręt, Raidillon, który zastąpił wolny fragment toru w okolicy Eau Rouge. W ten sposób powstała słynna kombinacja dwóch bardzo szybkich zakrętów Eau Rouge i Raidillon, wyróżniająca się gwałtowną zmianą elewacji. Do dziś stanowi ona największą atrakcję toru. Po tej zmianie Spa stał się jeszcze szybszy, choć i tak był już najszybszym, obok Monzy torem wyścigowym w Europie.

Zakret Eau Rouge, zdjęcie: Wikipedia

3. Autodromo Nazionale di Monza 

Tor wyścigowy we Włoszech niedaleko miejscowości Monza.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com

Charakteryzuje się długimi prostymi, przez co umożliwia osiąganie wysokich prędkości (do około 350 km/h w Formule 1). Kierowcy Formuły 1 prowadzą bolid z maksymalnie otwartą przepustnicą przez około 76% czasu okrążenia, dłużej niż na innych torach.

Zakręt Variante Ascari, zdjęcie: autoclassmagazine.com

Tor jest płaski, z niewielkimi różnicami poziomu pomiędzy drugim zakrętem Lesmo i Variante Ascari. Jednym z bardziej znanych zakrętów jest Curva Parabolica. Jest to długi 180-stopniowy prawy zakręt, który przechodzi w najdłuższą prostą toru – zarazem linię startu-mety.

4. Circuit de Monaco 

Tor wyścigowy w Monako, na którym rozgrywane wyścigi Formuły 1.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com

Jest to tor uliczny (o długości 3340m) założony w 1929 roku. Zawody w Monte Carlo rozgrywane są od 1950. Kierowcy ścigają się na dystansie 260,520 km. Tor jest jednym z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych na świecie. Oprócz bardzo ciasnych szykan i szybkiego łuku w tunelu pod hotelem Fairmont, znajduje się tam najciaśniejszy nawrót w całym kalendarzu Formuły 1, w którym bolidy muszą zwolnić poniżej 50 km/h.

 Nawrót na torze Monaco, zdjęcie: panstwaswiata.pl

Jest to jedyny tor Formuły 1, który można oglądać na żywo bez konieczności kupienia biletu wstępu.

5. Mazda Raceway Laguna Seca

Tor wyścigowy w Monterey, Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jego długość wynosi 3602 m. Tor ma 11 zakrętów.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com 

Tor ten uchodzi za jeden z najciekawszych na świecie przez zakręty 8 i 8A, lepiej znane jako "korkociąg".

"Korkociąg", zdjęcie press.porsche.com

"Korkociąg" budzi respekt u najlepszych kierowców wyścigowych, ponieważ jest jednym z  najtrudniejszych wiraży świata. Jest to "ślepy", trójwymiarowy zakręt, co sprawia wiele kłopotów z jego pokonaniem. Kierowcy zbliżając się do niego, nie widzą zakrętu i muszą dohamowywać na wyczucie. Zakręt ma długość 137 metrów i na tym dystansie tor opada o 18 metrów! Nachylenie zakrętu wynosi 12% przy pierwszym szczycie i 18% przy drugim!

6. Daytona International Speedway 

Tor wyścigowy o długości 2,5 mili (4 km) położony w miejscowości Daytona Beach na Florydzie.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com  

Tor może pomieścić około 168 tysięcy widzów. Rozgrywany jest na nim między innymi prestiżowy wyścig NASCAR –Daytona 500 (tor owalny) oraz 24-godzinny Rolex 24 at Daytona (tor drogowy).

Tor Daytona, zdjęcie: thefourthturn.com

7. Nürburgring

Tor znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com 

Obecnie w międzynarodowych imprezach jest używana skrócona wersja toru, stworzona w latach osiemdziesiątych. Lecz prawdziwą legendarną trasą jest Nordschleife – czyli pętla północna. Zbudowana w latach 20. trasa biegnie wokół średniowiecznego zamku i miejscowości Nürburg w górach Eifel. Jest wciąż używana. Ze względu na swoją długość – 21 km, olbrzymią liczbę zakrętów - 172 i sporą liczbą pułapek na trasie, jest uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie. Jackie Stewart – trzykrotny mistrz świata Formuły 1 określił tę trasę mianem Green Hell (Zielone Piekło). A gdzieś pośrodku tego piekła znajduje się „karuzela”, jeden z najsłynniejszych zakrętów na świecie.

"Karuzela", zdjęcie: 300kucy.onet.pl

„Karuzela” to lewy, ślepy nawrót o kącie 210 stopni. Zbudowany został z 33 betonowych płyt ułożonych pod kątem, nad płytami znajduje się niewielkie asfaltowe pobocze, a pod nimi betonowa rynna do odprowadzania wody. Idealne pokonanie „Karuzeli” jest dość wymagające. Zakręt jest ślepy i podobno, aby idealnie w niego wejść należy celować w najwyższe drzewo znajdujące się za nim. Jeśli już w niego wjedziemy, utrzymanie optymalnej linii jazdy utrudniają łączenia betonowych płyt, na których auto zaczyna podskakiwać. Każdy kto chce może się przekonać, jak wymagający jest to tor. Nurburgring jest dostępny dla każdego – wystarczy zapłacić 27 Euro za bilet wstępu i można przemierzać „Zielone Piekło” własnym autem.

8. Suzuka International Racing Course 

Tor wyścigów Formuły 1 położony w Japonii w prefekturze Mie w mieście Suzuka.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com  

Został zbudowany przez koncern Honda jako ośrodek badawczy na początku lat sześćdziesiątych. Długość toru wynosi 5,807 km. Obecnie rozgrywane jest na nim GP Japonii Formuły 1. Kierowcy chwalą ten tor za długie proste i wymagające zakręty. A najbardziej technicznym zakrętem na Suzuce jest zakręt nr 13 – Spoon. Pokonując Spoon należy pamiętać o odpowiedniej prędkości. Jeśli wjedziemy w niego za szybko, auto będzie bardzo trudno utrzymać na torze, ponieważ zakręt wyprofilowano na zewnątrz, a dodatkowo zakręt zwęża się przy wyjściu. Kilka km/h szybciej lądujemy na poboczu.

Zakręt Spoon, zdjęcie: Wikipedia

9. Indianapolis Motor Speedway 

Tor wyścigowy znajdujący się w Speedway (na przedmieściach Indianapolis) w stanie Indiana. Odbywają się tu wyścigi Indianapolis 500, NASCAR i MotoGP. Na trybunach może zasiąść 257 tysięcy widzów. Doliczając do tego liczbę miejsc wewnątrz toru na Indianapolis Motor Speedway zmagania może oglądać blisko 400 tysięcy widzów. Czyni go to najbardziej pojemnym obiektem sportowym w historii. Początkowo tor w całości był pokryty cegłą (stąd nieoficjalna nazwa toru "Brickyard"). Obecnie z cegły wykonana jest jedynie linia start-meta, co ma przypominać o bogatej i długiej historii toru.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com 

Pierwsze wyścigi na torze odbyły się 14 sierpnia 1909. 30 maja 1911 odbył się pierwszy z wyścigów samochodowych na dystansie 500 mil, znanych jako Indianapolis 500. Obecnie jest on jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń w USA. W 1994 zainaugurowano wyścig serii NASCAR – Brickyard 400, który od razu stał się – obok wyścigu Daytona 500 – najważniejszym w corocznych mistrzostwach.

Tor Indianapolis, zdjęcie: Wikipedia 

10. Silverstone Circuit 

Tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com  

Silverstone został wybudowany na terenie byłej bazy lotniczej RAF-u z czasów II wojny światowej. To właśnie na Silverstone odbył się pierwszy wyścig Formuły 1. Miało to miejsce w roku 1950. Tor ma 18 zakrętów i długość 5891 metrów.

 

Tor Silverstone, zdjęcie: Wikipedia

11. Mount Panorama Circuit

Tor wyścigowy znajdujący się w mieście Bathurst w stanie Nowa Południowa Walia w Australii.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com   

Co roku odbywają się tutaj dwa długodystansowe wyścigi: Bathurst 1000 i Bathurst 12h, oraz wiele innych pomniejszych australijskich serii wyścigowych.

Tor ma 6,213 km długości, jest bardzo stromy, ogrodzony betonowymi barierami i jest połączony z publicznymi drogami. Kiedy nie odbywają się tutaj wyścigi, pętla toru jest otwarta dla publicznego transportu.

Tor Mount Panorama, zdjęcie: superstreetonline.com

W przeszłości odbywały się na tym torze wyścigi różnych serii. Od wyścigów samochodowych po motocyklowe. Jednak zaostrzenie standardów bezpieczeństwa sprawiło, że odbywają się tu tylko wyścigi samochodowe. Dla Australijczyków jest to kultowe miejsce – mniej więcej tak jak dla Europejczyków Nurburgring.

12. Brooklands 

Tor wyścigowy w Wielkiej Brytanii, nieopodal Weybridge w Surrey, założony w roku 1907, jako pierwszy stały tor wyścigowy na świecie.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com 

Tor został wybudowany przez zamożnego angielskiego arystokratę Hugh Fortescue Locke-Kinga na terenach zwanych Brooklands, od nazwiska XII-wiecznego szlachcica Roberta de Brooka. Inauguracyjny wyścig odbył się 17 czerwca 1907 roku. Do wybuchu II wojny światowej na torze Brooklands odbywało się wiele prestiżowych wyścigów Grand Prix oraz bito rekordy prędkości. Tor miał owalny kształt oraz wyprofilowane łuki. W czasie II wojny światowej został zbombardowany, a po wojnie wykorzystywany tylko przez lotnictwo i firmę Vickers. Mocno zaniedbany popadał stopniowo w ruinę.

Tor Brooklands, zdjęcie: Wikipedia

Obecnie przywraca się tor do stanu sprzed II wojny światowej. Utrzymywany jest przez specjalnie powstałe w 1987 muzeum motoryzacji oraz stowarzyszenie, na którego czele stoi m.in. Stirling Moss. Obiekt jest użytkowany także przez koncern Daimler-Benz. Organizowane są na nim testy nowych modeli aut oraz okolicznościowe imprezy oldtimerów.

13. Ehra-Lessien

W okolicy Ehra-Lessien znajduje się tor testowy należący do Grupy Volkswagen. Zbudowany w czasach Zimnej Wojny blisko granicy z NRD, w strefie zamkniętej dla samolotów, dzięki czemu pomysły niemieckich konstruktorów były bezpieczne.

Źródło: maps.google.com

Tor ma 96 kilometrów długości i zawiera w sobie różnorodne łuki i zakręty wykorzystywane w czasie testów prototypów samochodów. Najdłuższa prosta ma około 9 km długości i jest zakończona z obu stron pochylonymi łukami pomagającymi rozwijać jak największe prędkości.

Bugatti Veyron Super Sports na Ehra-Lessien, zdjęcie: carscoops.com 

Na torze w Ehra-Lessien zostały odnotowane maksymalne prędkości takich aut jak McLaren F1 czy Bugatti Veyron.

14. Willow Springs International Raceway

Tor leży w Willow Springs w Kalifornii, pół godziny jazdy na północ z Los Angeles.

Źródło: maps.google.com

Tor zbudowano na pustyni w 1952 roku, a inaugurujący wyścig odbył się 23 listopada 1953. Główny tor zwany Big Willow ma 4 kilometry długości i składa się z 9 zakrętów. Tor znany jest z zakrętów pokonywanych z dużą prędkością oraz licznych wzniesień. Nitka toru nie została przebudowana od 1953 roku.

Tor Willow Springs, zdjęcie: willowspringsraceway.com

15. Tor testowy Top Gear 

Leży na terenie dawnej bazy lotniczej zbudowanej w czasie II Wojny Światowej w Dunsfold Park. Główna trasa toru została zaprojektowana przez Lotusa. Długość toru wynosi około 2,82 km. Tor składa się z 8 zakrętów. Do najtrudniejszych należą „Hammerhead” – ostry lewy z szybkim odbiciem w prawo oraz „Gambon” – ostatni zakręt na torze, ostry lewy o kącie 90 stopni, nazwany tak po przejeździe aktora Michaela Gambona, który pokonał go Suzuki Lianą, jadąc na dwóch kołach.

 

Źródło: Wikipedia i maps.google.com  

Prowadzący Top Gear oraz tajemniczy kierowca Stig stale wykorzystują tor podczas kręcenia kolejnych serii Top Gear. Na torze Stig ustanawia czasy okrążeń jeżdżąc najszybszymi autami świata – obecnie rekord należy do Pagani Huayra – 1.13,8 sek.  Zaproszeni do programu goście pokonują tor w „Samochodzie za rozsądną cenę” – obecnie Vauxhall Astra (najszybszy w tej chwili Olly Murs - 1.44,6 sek.). Również zaproszeni do programu kierowcy Formuły 1 sprawdzają swoje umiejętności jeżdżąc leciwym Suzuki Liana. Rekord należy do kierowcy Red Bulla Daniela Ricciardo – 1.42,2 sek.

Stig pokonuje zakret Hammerhead, źródło: maps.google.com


Tekst: www.swiataut.net i Wikipedia

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze