facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » Lexus LS500h – piąta generacja flagowca

Lexus LS500h – piąta generacja flagowca

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2018-01-08 11:10:12

Lexus zrewolucjonizował założenia designu LS, odchodząc od klasycznej koncepcji trójbryłowego nadwozia typu sedan ku diametralnie różniącej się od niego sylwetce podobnej do coupe. Niższą, smuklejszą bryłę nadwozia, lepiej odpowiadającą obecnym gustom klientów, osiągnięto bez uszczerbku dla przestronności i komfortu, mającego fundamentalne znaczenie dla LS jako flagowego modelu Lexusa.

Nowy LS jest pierwszym sedanem Lexusa z trzema szybami z każdej strony, co zapewnia doskonałą widoczność z wnętrza, a także pierwszym, w którym szyby boczne tworzą jedną powierzchnię ze słupkami. Wyraźna linia boczna, biegnąca od przodu ku tyłowi, optycznie podkreśla niskie położenie środka masy pojazdu. Ukośne linie przednich i tylnych błotników przydają nadwoziu dynamiki i zapowiadają doskonałe osiągi.


Przód robi mocne wrażenie, dzięki wysuniętemu grillowi w kształcie klepsydry i masce o niskim profilu, którego uzyskanie umożliwiło odpowiednie umiejscowienie kolumn przedniego zawieszenia w ramach platformy GA-L. Głęboko wyrzeźbione złączenia pokrywy silnika z błotnikami rozdzielają różne powierzchnie.
Wyrazistość designu przodu podkreślają ultrakompaktowe, potrójne refleftory bi-LED (światła mijania i drogowe). Ich wąskie obudowy łączą się ze światłami do jazdy dziennej LED, tworząc kształt litery L wychodzącej poza krawędź nadwozia. Światłom do jazdy dziennej towarzyszą sekwencyjne kierunkowskazy, zbudowane z 16 diod LED każdy.
Z tyłu samochodu linia boczna łączy się z tylnymi lampami zespolonymi, a jej kontynuacja opada dalej ku tylnemu dyfuzorowi, powtarzając znany z grilla motyw klepsydry. Wąskie lampy zespolone wykorzystujące wyłącznie diody LED mają mocno zaznaczone narożniki, co nadaje im charakterystyczny kształt.

Design wnętrza nowego LS jest efektem połączenia tradycyjnej japońskiej estetyki z zaawansowanymi technologiami produkcji, co odzwierciedlają elementy takie jak miękkie oświetlenie tła sprawiające, że podłokietniki wydają się być zawieszone w powietrzu koło paneli drzwi, czy nowe sposoby obróbki drewna, tworzące zachwycające desenie detali wykończenia.
Główny designer LS Koichi Suga wyjaśnia: „Mam nadzieję, że od razu po otwarciu drzwi poczujecie, że jest to wnętrze zupełnie inne, niż w jakimkolwiek dotąd samochodzie luksusowym”.
Nowy LS udostępnia kierowcy ergonomiczny kokpit, a pasażerowi przedniego fotela komfortową, przytulną przestrzeń, wzbogaconą estetycznymi i przyjemnymi w dotyku elementami takimi jak wysokiej jakości skóra, precyzyjne szwy i stębnowania oraz metalowe akcenty.

Fotele pokryte są nową skórą L-anilinową, która jest bardziej miękka od skóry półanilinowej klasy premium. Do procesu garbowania L-anilinowego wybiera się tylko około jednego procenta najlepszego surowca.
Tablica przyrządów ozdobiona jest rzędem poziomych metalowych listew, biegnących przez jej całą szerokość, wśród których kryją się ruchome żaluzje kierujące powietrze z nawiewów klimatyzacji. Wyświetlacze informacyjne umieszczone są na tej samej wysokości w sposób zapewniający kierowcy dobrą widoczność i możliwość sterowania systemami bez konieczności zmieniania pozycji ciała.

Bezpośrednio przed kierowcą, w obszytej skórą osłonie, znajduje się standardowy zestaw przyrządów z wyświetlaczem Optitron. Gdy kierowca wsiada do pojazdu lub z niego wysiada, na ośmiocalowym ekranie prezentowana jest elegancka, pełnoekranowa animacja. Opcjonalne wyposażenie stanowi największy w segmencie LS wysokorozdzielczy, pełnobarwny wyświetlacz projekcyjny. Rzutowane przezeń obrazy postrzegane są przez kierowcę jakby znajdowały się trzy metry przed nim, co minimalizuje konieczność dostosowywania się oka przy przerzucaniu wzroku z drogi na wyświetlacz i odwrotnie.
Nowa, trójramienna kierownica ma o ok. 10 mm mniejszą średnicę, niż w poprzedniej generacji LS. Profil koła kierownicy zmienia się wzdłuż jego obwodu tak, by zapewnić idealny uchwyt. Dostępne są trzy wersje kierownicy – w całości obszyta skórą, wykończona kombinacją skóry i drewnianych elementów oraz wersja F SPORT o profilu takim samym, jak w modelu LC.
Oferowane warianty kolorystyki wnętrza to Czerń, L-White, Carmel, Saddle Tan, Kość Słoniowa, Topaz Brown, Noble Brown oraz Karmazyn i Czerń, zaś dla wersji F SPORT – Galaxy Czarny, F White i Flare Red.
Dostępne warianty elementów dekoracyjnych obejmują akcenty z kryształu Kiriko, różne rodzaje drewna – Laser Cut, Shimamoku, Orzech, Orzech Open Pore, Art Wood Organic, Art Wood Herringbone, Laser Cut Open Pore – oraz w wersji F SPORT akcenty z aluminium Naguri.

 

Jakość zawieszenia była fundamentem właściwości jezdnych i komfortu wszystkich generacji Lexusa LS. Dla najnowszego modelu opracowano nowe, wielowahaczowe układy przedniego i tylnego zawieszenia, pozwalające uzyskać jeszcze lepsze parametry. Przednie zawieszenie wykorzystuje zarówno górne, jak i dolne wahacze z podwójnymi przegubami kulowymi, umożliwiające reagowanie na nawet najdelikatniejsze działania kierowcy i najmniejsze nierówności nawierzchni. Ten unikalny układ zapewnia optymalną geometrię zawieszenia, zapewniając większą precyzję sterowania. Dla obniżenia masy w konstrukcji zawieszenia szeroko wykorzystano stopy aluminium. Tylne zawieszenie to nowy, zwarty, wielowahaczowy układ, zapewniający wysoką stabilność. Podobnie jak w przypadku przedniego zawieszenia, jest on oparty na konstrukcji opracowanej dla coupe LC, którą zoptymalizowano pod kątem zwiększenia stabilności i komfortu jazdy.

LS 500h jest wyposażony w rewolucyjną spalinowo-elektryczną hybrydową jednostkę napędową Lexus Multi Stage Hybrid System – rozwiązanie po raz pierwszy zastosowane we flagowym coupe LC 500h. W jej skład wchodzi wolnossący, 3,5-litrowy, benzynowy silnik V6 pracujący w cyklu Atkinsona, dwa elektryczne silniki-generatory oraz niewielki i lekki litowo-jonowy akumulator trakcyjny. Silnik spalinowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa D-4S i inteligentnym systemem sterowania zmiennymi fazami rozrządu VVT-i zarówno dla zaworów dolotowych (VVT-iW), jak i wylotowych odznacza się dużym momentem obrotowym w szerokim zakresie prędkości, aż do maksymalnych 6600 obrotów na minutę.
Łączna moc układu napędowego (silnika spalinowego wspomaganego przez silnik elektryczny) wynosi 264 kW / 359 KM, co zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,5 sekundy.


www.swiataut.net      zdjęcia: Lexus

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze